7 months ago

PL-TRAVELFEED: Poradnik jak pisać dobre posty podróżnicze

Od jakiegoś czasu myślałem o napisaniu postu, w którym zawarte będą podstawowe informacje jak pisać posty podróżnicze na #pl-travelfeed, ale uprzedził mnie @mrprofessor, który napisał doskonały post i pozwolił go przetłumaczyć na polski.


Kiedy mowa o blogowaniu podróżniczym, istnieje ogromne spektrum do przeanalizowania: od tych, którzy piszą i dzielą się historiami do tych, którzy konsumują treści i czują się nimi zainspirowani. Aby osiągnąć pożądaną uwagę, autorzy muszą dać z siebie wszystko, aby przyciągnąć publiczność; niektórzy z nich skupią się na zapierających dech w piersiach zdjęciach, dla innych nie bez znaczenia będzie styl pisania, niektórzy mogą być bardziej skoncentrowani na przygodzie i przyrodzie, podczas gdy inni specjalizują się w recenzowaniu restauracji, lista opcji jest ogromna.

Ze wszystkich wymienionych wyżej powodów niezwykle trudno jest stworzyć jednoznaczną receptę, jak skomponować post, ponieważ sztuka tworzenia treści, w postaci bloga, jest bardzo unikalna i każdy z nas wnosi swój własny styl do blogosfery.

@mrprofessor jest pełnoetatowym twórcą treści od blisko dwóch lat, ponadto niemal tak samo długo jest kuratorem treści podróżniczych, w związku z tym miał możliwość zdobycia doświadczenia zarówno jako twórca i kurator. Dlatego też zdecydował podzielić się doświadczeniem z którego inni mogą korzystać.

Photo by Dariusz Sankowski on Unsplash


Na TravelFeed, zespół kuratorów czyta od 25 do 50 postów dziennie, spośród tych postów musi wybrać 5 najlepszych postów do wyróżnienia w publikacji, to jest szaleństwo, żeby wybrać co przechodzi, a co nie.

Tak więc, zanim @mrprofessor powie o wskazówkach na temat tego, jak skomponować post, chciałby wyjaśnić, że każdy kurator może swobodnie korzystać z własnych, indywidualnych kryteriów, a wszystko, co zostało tu wymienione, jest tym, co przemawia do niego jako kuratora i za wszelką cenę chcę zmienić twój styl tworzenia postów. Zaczynamy!


1. Naucz się podstaw Markdown / HTML

Nie ma nic lepszego dla wzroku kuratora, jak dobrze sformułowany tekst, taki, który używa i wykorzystuje wszystko, co użytkownik ma do zaoferowania, aby lektura była bardziej płynna i zdywersyfikowana.

Po zapoznaniu się z podstawami Markdown lub HTML będziesz w stanie nadać wyróżnienia na zdaniu, tak jak to robię tutaj z wytłuszczonymi i pochylonymi słowami.

Będziesz mógł również bawić się pozycją tekstu, aby lepiej wykorzystać miejsce, na przykład podział tekstu na kolumny lub otoczenie tekstu wokół obrazu. Zobacz poniżej.

Click to enlarge!


Jeśli chcesz wykorzystać swoją wiedzę z zakresu Markedown + HTML w na TravelFeed, musisz dołączyć do naszego kompletnego edytora, gdzie również będziesz mógł zobaczyć podgląd swojego tekstu obok tego, co piszesz. Czyż to nie jest seksowne?

Editing texts using markdown+html

Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w swoim poście usuwając obrazy, które mogą nie być w pełni istotne, a dzięki czemu proces czytania stanie się bardziej płynny, a przewijanie w dół będzie rzadsze.

Obserwacja: To może nie jest to najszybszy sposób komponowania postu, ale na pewno sprawi, że będzie on bardziej atrakcyjny dla czytelnika, dowodzi, że włożyłeś trochę wysiłku w swój post, zamiast po prostu przerzucać swoje myśli na klawiaturę.


2. Bądź kreatywny na swoim tekście

Wiem, wiem! To bardzo subiektywne, jak można zmierzyć kreatywność?

Absolutnie nie mogę radzić użytkownikom, jak powinni pisać swoje teksty, ale możesz uwolnić potwora wewnątrz siebie! Bądź sobą, ale jednocześnie unikaj opowiadania swojej historii w kolejności od momentu, w którym się obudziłeś do momentu, w którym poszedłeś spać, na przykład poprzez powtarzalne użycie przyimka po.

Czytanie tekstów, które odnoszą się do historii w sposób neutralny zamiast "Zrobiłem to, potem zrobiłem to " jest bardziej przyjemne; używanie elementów, aby mnie zaciekawić swoją historią, wszytkim tym co wydarzyło się w jej trakcie, zwykle nagradzane jest tym soczystym upvotem od TravelFeed.

Teksty, które potrafią za pomocą słów wyrażać emocje lub wyrażać uczucia odczuwane podczas podróży, zdobywają uznanie kuratorów. Teksty, które zawierają ciekawe informacje lub tło historyczne danego miejsca są również fajne.

Source: Creative Sponge Bob on Tenor


3. Używaj obrazów, ale ich nie opisuj

W przeszłości czytałem bardzo prosty blog poszukiwacza przygód, który podróżował w ekstremalnie niskim budżecie; jego blog bardzo rzadko zawierał jakiekolwiek obrazy z miejsc o których pisał, ale jego styl pisania był tak niesamowity i opisowy, że można było nieświadomie samemu stworzyć obrazy w swojej wyobraźni, to jest to, co trzymało mnie i wielu czytelników wyczekujących co tydzień kolejnych odcinków.

Dodałem tylko tę informację, ponieważ straciłem poczucie, ile czytałem tekstów podczas kurowania, gdzie użytkownicy opisują obraz. Jest to nie tylko zbędne dla czytelnika, ale i nudne.

Z drugiej strony widziałem niesamowite teksty, w których ludzie opisują swoje odczucia związane z robieniem różnych rzeczy, np. wspinaczka w górach, a następnie dodają obraz z góry, które są doskonałym uzupełnieniem ich osiągnięć.

Również jest super fajne, gdy ktoś doda obraz z jakiegoś punktu orientacyjnego miasta i opowie o historii z nim związanej, zamiast mówić "oto doskonały punkt orientacyjny" albo "na tym obrazku można zobaczyć ninja robiącego sztuczki ninja".


4. Tytuł postu ma znaczenie

Jeśli jest jedna rzecz, która może zrujnować post, to jest nią zły tytuł. Dobry tytuł może zainteresować i zainicjuje kliknięcie, inne spowodują, że post zniknie na liście 25-50 takich samych postów.

Tytuł taki jak "Mój spacer po lesie" może przegrać walkę o kliknięcie z takimi tytułami jak "Najbardziej niesamowity spacer po lesie" lub "Prawie umarłem podczas spaceru po lesie". Może to są kiepskie przykłady, ale chyba rozumiecie o co mi chodzi, tytuł musi być:

 • Przyciągać uwagę czytelników;
 • Nawiązywać bezpośrednio do tematu;
 • Może być typowym clickbait-em
 • Pamiętaj o punktach i podpunktach w tekscie!

4.1. Podaj swoją lokalizację!

Dodałem to do tytułu, ponieważ twoja lokalizacja może być w nim zawarta, to zależy wyłącznie od ciebie, ale to pomoże czytelnikowi/kuratorowi, kiedy będzie decydował czy kliknąć w ten tytuł.

Source: Lost Travolta on Tenor

Nie ma nic bardziej frustrującego niż czytanie tekstu podróżniczego bez informacji o jakim miejscu pisze twórca, lub odkrywanie miejsca lub miasta, którego on dotyczy dopiero w połowie tekstu. Nie ma znaczenia, czy Twój styl jest bardziej skoncentrowany na turystyce czy przygodzie, podanie nazwy tej lokalizacji jest pierwotne i musi być gdzieś podkreślone.

Jeśli znajdziesz sposób, aby dodać swoją lokalizację do tytułu, możesz zdobyć kilka punktów, ponieważ Twój post będzie bardziej atrakcyjny dla czytelnika. Jeżeli odbiorca szuka informacji na temat tego o czym piszesz łatwiej znajdzie pożądane informacje i dzięki temu odpowiednio doceni Twój post.


5. Znajdź równowagę między tekstem a obrazami

Posty podróżnicze, które w sposób zrównoważony łączą obrazy i tekst są sztuką, kiedy zmęczysz się czytaniem kilku akapitów tekstu, ciach, wrzucony jest obraz, aby pobudzić wyobraźnię czytelnika.

Unikałbym dużych ilości tekstu, po których następowałaby gigantyczna liczba obrazów, jako czytelnik czuję się zagubiony w przewijaniu bez końca niezliczonych fotografii. Doskonały post potrzebuje początku, środka i końca. Jeśli jest stos obrazów bez kontekstu, czytelnik nie ma żadnych uczuć i nie ma żadnych bodźców do kontynuowania czytania.

Z drugiej strony zdarzają się teksty, w których prawie nie było żadnych obrazów, ale treści są niesamowite, więc równowaga została zachowana.


6. Gramatyka

Pisząc posty zwracaj uwagę na gramatykę i ortografię, edytory pozwalają sprawdzać ortografię, warto z nich korzystać. Gdy to nie wystarcza może warto przesłać projekt postu znajomemu, żeby ktoś inny rzucił okiem i ewentualnie go poprawił.

Jeśli chcesz, możesz wysłać go do mnie na Discord, a ja z przyjemnością pomogę!

Znajdziesz mnie na TravelFeed Discord!


7. Drobne wskazówki

Mógłbym jeszcze długo wymieniać swoje uwagi, które przyciągają moją uwagę jako kuratora, ale to sprawiłoby, że ten post byłby jeszcze bardziej nudny niż jest, więc na koniec szybko wyliczmy drobne rzeczy, które czynią OGROMNĄ różnicę.

 • Pomyśl o swoich zdjęciach, nie tylko wyrzucaj ich wiele, myśl o zdjęciach jako części tekstu, osadzaj je w swoich odczuciach zamiast je opisywać.
 • Nie musisz być profesjonalnym fotografem, ale unikaj zdjęć, które są trudne w odbiorze (prześwietlone albo niedoświetlone).
 • Jeśli chcesz pokazać konkretne miejsce, unikaj zdjęć osobistych (Nie dla selfie).
 • Wiemy, kiedy ludzie wkładają wysiłek w napisanie postu podróżnego (zwłaszcza formatowanie), więc mamy tendencję do nagradzania tego.
 • Na litość boską nie kradnij tekstu ani obrazów, postaraj się jak najwięcej, aby być wyjątkowym ze swoimi obrazami, a jeśli nie ma innego sposobu, upewnij się, że dodasz źródło.

Uff, dotarliśmy do końca!

Jak widzicie pisanie podróżnicze jest czymś bardzo subiektywnym, ale dzięki tym wskazówkom wierzę, że początkujący na PL-TravelFeed będą w stanie otworzyć swoje umysły i sprawić, że nawet spacer do parku będzie w pełni wciągającym doświadczeniem.

Wszyscy, którzy mieli cierpliwość, aby doczytać do tego momentu i byli uważni, aby znaleźć dla siebie wskazówki, które podałem, jestem całkiem pewny, że będziesz w połowie drogi do uzyskania jednej z soczystych upvot'ów do TravelFeed.

Najważniejsze jest to, aby dobrze się bawić pisząc o swoich doświadczeniach i nie zapomnij podzielić się swoim postem podróżniczym na swoich portalach społecznościowych, dzięki czemu zwrócisz uwagę innych na STEEM.


Czy wskazówki były dla Ciebie pomocne? Podziel się komentarzami!

Jeśli podobał Ci się ten post, rozważ pozostawienie głosu na gorącą kawę.


Autorem większości zaprezentowanych rad jest @mrprofessor niepoprawny brazylijski podróżnik, który z plecakiem pokonał ponad 10000 kilometrów autostopem oraz przejechał rowerem 3000 km przez całą Europę w zeszłym roku po STEEMFEST w Krakowie. Połowa wynagrodzenia z tego postu trafi do Arthura Oliveira.

 • 360Upvotes
 • $2.85Reward
 • 4Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments