6 months ago

Czas na piwo #13 - Birrificio Pontino Runner Ale

DSC_11961.jpg

Na początku tego stulecia przez parę lat mieszkałem we Włoszech, a później jeszcze wielokrotnie odwiedzałem ten kraj prywatnie i służbowo, w związku z czym uważałem, że wiem dość dużo o tym kraju, zwyczajach jego mieszkańców i tego jakie oni piją piwa. Włosi wbrew pozorom chętnie i często piją piwo, zwłaszcza latem dla orzeźwienia.

DSC_1187.jpg

Generalnie włoskie piwowarstwo kojarzone jest z dość słabymi lagerami: Peroni i Nastro Azurro, dwie osobne marki produkowane przez jeden browar. We niemal wszystkich włoskich sklepach znajdziemy również produkty od Birra Moretti, są to również lekkie lagery. Ale gdyby parę lat temu ktoś zapytał mnie o włoskie piwa rzemieślnicze to popukałbym się w czoło i trudno byłoby mi wskazać chociaż jeden browar rzemieślniczy lub jakieś konkretne piwo kraftowe.

DSC_1189.jpg

Wbrew pozorom piwna rewolucja również dotarła do Włoch, mogłem się o tym przekonać półtora roku temu podczas ostatniej wizyty, kiedy to zauważyłem, że piwa rzemieślnicze są coraz lepiej dostępne. Niestety dystrybucja bardzo kuleje i trudno trafić na takie piwa w supermarketach. Ale można ich spróbować w barach, gdzie są oferowane obok najbardziej popularnych marek.

Proponowane dziś piwo Runner Ale z browaru Pontino kupiłem niedawno w Belgii, szkoda, że nie widziałem o tym browarze, gdy byłem ostatnio w Latinie, bo na pewno bym odwiedził ich taproom.

DSC_1193.jpg

Idea warzenia piwa rzemieślniczego zrodziła się w głowach czwórki przyjaciół z Latiny: Matteo, Stefano, Davide i Gianni'ego, podczas rozkoszowania się piwem w kultowym multitapie "Ma che siete venuti a fa" na rzymskim Zatybrzu. Na początku warzenie piwa było ich hobby, a z czasem przerodziło się w Birrificio Pontino. Przekształcenie chmielu, słodu i drożdży w nektar, który wszyscy kochamy wiązało się z początkowymi trudnościami, wtedy na drodze czwórki przyjaciół stanął mistrz piwowarski Mike Murphy z norweskiego browaru Lervig Aktiebryggeri.

DSC_1194.jpg

Mike zaprosił chłopaków z Latiny do Stavanger na niecodziennie warsztaty piwowarskie, przez kilka długich dni mogli przyglądać się procesowi warzeniu piwa, dzięki temu cennemu doświadczeniu i radom mistrza piwowarskiego browar rozwinął skrzydła, a piwo z Birrificio Pontino szybko znajdowało szerokie grono sympatyków. Pierwszym uwarzony piwem przez czwórkę z Pontino był właśnie Runner Ale, który wciąż jest flagowym produktem browaru.

DSC_1195.jpg

Runner Ale jest lekkim piwem, cechuje je wyraźny pomarańczowy kolor ze średnią białą pianą. W aromacie i smaku wyczuwalne owoce cytrusowe, słodkie słody z odrobiną karmelu. Delikatna goryczka w wykończeniu sprawia, że po przychodzi ochota na kolejny łyk i następną butelkę.

Birrificio Pontino Runner Ale

Browar: Birrificio Pontino
Styl: American Pale Ale
4,8% ABV
50 IBU
Kraj pochodzenia: Włochy
Cena: 3 EUR

Ocena 4 na 5

DSC_1192.jpg

  • 131Upvotes
  • $5.80Reward
  • 5Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments