6 months ago

Czas na piwo #10 - Caulier Bon Secours Blonde de Noël

Uwielbiam okres przedświąteczny, gdyż pojawiają się wtedy w sklepach zimowe wersje belgijskich piw, które szczególnie mi smakują. Prawdopodobnie dlatego, że gustuję w mocniejszych piwach. Zawsze podczas wizyt w lokalnych supermarketach wyglądam na półkach nowych etykiet, albo tak jak w grudniu świątecznych piw dobrze znanych mi marek. Jedną z nich jest Bon Secours z charakterystyczną butelką z kapslem mechanicznym.

DSC_1623.JPG

Historia browaru Caulier zaczęła się w 1933 roku, kiedy to Charles Caulier odszedł z pracy w kopalni i postanowił rozpocząć swoją własną działalność jako sprzedawca piwa w Bonsecours, małej wiosce na południu Belgii, przy granicy francuskiej. W tamtych czasach piwo stołowe było jedynym piwem w ofercie, a Caulier handlował nim z ręcznego wózka. Kilka lat później po wojnie Charles Caulier nabył swoją pierwszą furgonetkę i wykorzystał powojenny boom gospodarczy, żeby rozkręcić swój interes na dobre.

logocaulierdownload.png

Źródło: materiały promocyjne Brasserie Caulier

Obecni właściciele Roger i Linda Caulier przejęli rodzinny biznes od Charlesa w 1980 roku, wkrótce dawne magazyny browaru okazały się zbyt ciasne, więc potrzebowali większych przestrzeni, w tym celu przejeli i rozbudowali budynki dawnej garbarni w Péruwelz, gdzie obecnie już czwarte pokolenie Caulier zajmuje się warzeniem piwa.

DSC_1625.JPG

Bon Secours Blonde de Noël jest jedynym z niewielu jasnym piwem warzonych na Święta Bożego Narodzenia. Staranny i wyselekcjonowany dobór różnych słodów, chmieli i przypraw sprawia, że piwo ma wyjątkowy aromat, za którym będziesz tęsknił do następnej zimy.

DSC_1630.JPG

Po wlaniu do szklanki naszym oczom ukazuje się piękny morelowy kolor bardzo lekko zawoalowany, z kilkoma złotymi refleksami zwieńczoną delikatną, białawą pianką. W aromacie jest lekko pikantny, z papryką, czerwoną porzeczką, skórką cytrynową, nutą kolendry i jaśminu, wyczuwalny jest delikatny karmel, biała czekolada i imbir. W smaku odnajdujemy smaki owoców, drożdży, przypraw, ziół i słodu.

Bon Secours Blonde de Noël

Browar: Brasserie Caulier

Styl: Winter Ale

9,0% ABV

23 IBU

Kraj pochodzenia: Belgia

Cena: 2,99 EUR

DSC_1628.JPG

Ocena 3 na 5

  • 108Upvotes
  • $1.50Reward
  • 3Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments